Ökonoomsusest

Kes? Mis? Kus?
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 05 Okt 2006, 22:47

Kuigi motoroller on ühe inimese liigutamiseks punktust A punkti B kõige ebaökonoomsem mootorsõiduk, ei propageeriks ma kellegi suhtes vaid emotsioonide pehmetel jalgadel seisvat vaenu.
Ma nõustun, et meil suurt pidepunkte scooter´itega pole aga kedagi lihtsalt sellepärast arvustama hakata, et "ta on selline", ei sobi Miniomanike rõõmsa ja siiani võrdlemisi salliva ilmavaatega lihtsalt kokku.

Lühidalt - me kõik oleme rõõmsad ja teeme esimese õlleringi teile välja kui te täisealiseks saades omale esimeseks autoks ostate Mini. Nii lihtne see ongi!
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 06 Okt 2006, 09:19

noriksin natuke miku kallal :) kaasaegne roller võtab kütet (sihtotstarbelisel kasutamisel) ca 2-4 l / 100 km kohta auto 5+ l/100 km vastu (eriti linnas). kui nüüd arvestada, et reeglina sõidetakse ka autos üksi, siis sellises olukorras on roller "rohelisem" liiklusvahend + veel see energiasääst, mis tekib rolleri tootmisprotsessis võrreldes auto tootmise protsessiga, kuivõrd rolleri jaoks on vaja toota vähem materjale ja osi. Kui aga kasutada auto ära tema täielikus potentsiaalis, siis on tõesti kulu inimese kohta väiksem :P

omaette küsimus on muidugi see, et rollereid kasutavadki reeglina rüblikud, kelle jaoks see on FUN ja COOL, mistõttu on tegemist katastroofika loodussäästlikus mõttes. Aga teisest küljest kasutatakse ka autosid mittesihtotstarbeliselt (burnout, drift, streetrace :))

aga tulenevalt minu jutust olekski selline väike MEETING hea võimalus õpetada vastutustundlikku käitumist looduse suhtes ja propageerida (kõigi) asjade eesmärgipärast kasutamist.
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 06 Okt 2006, 14:03

Minu väide põhines ühel uurimusel, mis on üsna kritiseeritav, kuid ei ole samas ka laest võetud.

http://www.greencarcongress.com/2005/12 ... s_emi.html

Põhimõtteliselt on küsimus eelduste loomises - rolleri tootmisel eeldatakse, et sellega sõidab üks inimene ja on teada, et sellega kulub rohkem kütust kui viiekohalise autoga sõitval viiel inimesel. Tegelikkuses on asjad muidugi teistmoodi s.t. 90% sõitudest sõiduautodega toimuvad ühe inimese liigutamiseks.
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 06 Okt 2006, 14:05

Ahjaa - kas keegi meist on juba Rohelise Erakonna algatusgrupi liige? Neil on umbes 600 inimest puudu, et erakonda saaks registreerida.
Kasutaja avatar
Kristjan
Postitusi: 895
Liitunud: 17 Juun 2004, 12:59
Asukoht: Tartu / TTÜ
Kontakt:

Postitus Postitas Kristjan » 06 Okt 2006, 17:16

Tegelikult ei ole enam mitte mingit vahet kes selle kütuse ära põletab mis meie maapõue veel jäänud ion. Kui sina seda ei tee teevad seda teised ja enne ei muutu midagi kui kõik otsa saab ja seetõttu vaja uued tehnolooogiad kasutuselel võtta. Nii , et pedaal põhja... !
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 06 Okt 2006, 20:24

Ma nii skeptiline ei oleks. Teoretiseerida võiks ju näiteks teemal kui sõbralikumad tehnoloogiad on kasutuskõlbulikud ja odavamad kui bensiin juba kahe aasta pärast, jääks hulk vedelikku veel ju maa sisse. Paraku on kogu diskussioon sel teemal vaid spekulatsioon ja pigem mõne muu foorumi teema. Ilmselt.
miniac
Postitusi: 90
Liitunud: 29 Jaan 2005, 00:17
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas miniac » 07 Okt 2006, 14:17

Ei väga hea, et see teema tõstatus. See on väga vastutustundlik ja õige, ma leian. Eriti kuna tegemist on auto-foorumiga, kus enamasti just nõmedat ossikultuuri viljeldakse. Kuigi praegu on siiski naftagigantide võim nii suur, et turu võimalused keskkonnasäästlikumaks liiklemiseks on minimaalsed (propaan- ja elektrimootorite kasutamiseks on ju ilgeid ümberehitusi vaja, mis aga praegu ei tasu ära nii kvaliteedi (võimsus) kui hinna suhtes). Seega pole praegu midagi eriti muuta Minide juures, ökonoomsed on nad juba oma väiksuse poolest (vähem tootmiskulusid ja võtab vähem ruumi tänaval jne), aga no kõik algab ikka mõtteviisist, nii et see on positiivne, et siin see õiges suunas liigub. Õige on jah, et kunagi sureme me nagunii ära, aga mõned tahavad peale meid ka veel elada...
Kasutaja avatar
E-riik
Postitusi: 327
Liitunud: 30 Mai 2005, 22:35
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas E-riik » 07 Okt 2006, 15:37

propaani ja elektri suhtes vaidleks vastu. elektrit saadakse meil põlevkivi kaevandamise abil, mis kindlasti loodussäästlik ei ole! maagaas aga tuleb maapõuest seal samas, kus nafta - need kaks käivad käsikäes ja enamasti on leiukohad väga lähestikku.
Ja nüüd väike mõttetera MINIomanikele:
Korras autoga on hea sõõõõõita
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 07 Okt 2006, 17:14

Nafta ja gaas käivad alati käsikäes jah. Nimelt on gaasimaardlad tavaliselt nafta kohal (umbes nagu vesi ja õhk purgis). Põhjuseks see, et nafta tekkimise üks "jääkprodukte" on gaas, mis tekib igasuguse orgaanika lagunemisel. Seepärast on naftaväljade puurtornidega tüüpiliselt kaasnev nähtus nendesamade tornide otsas lõõmavad hiiglaslikud tõrvikud. Ma usun, et mõnda sellist ülesvõtet on küll igaüks kunagi näinud. Uba siis selles, et ülaltsuunast naftale toruga lähendes jääb gaas alati ette, kuid paljudel juhtudel ei peeta rentaabliks seda üldse eraldi koguma hakata. Näiteks kui seda on vähe ("ainult" mõni miljon kuupmeetrit vmt) või ei tasu selle kaevandamine muul põhjusel ära, sest gaasi on mõnevõrra keerulisem koguda ja transportida, kuna teda ei saa nõusse kallata ja ära kipub ta ka lenduma. Siis torgatakse puurtorni toru nagu nõel purgi kaanest läbi ja lastakse gaas lihtsalt susinal välja nii kaua kuni naftani pääseb. Kuna maa all on rõhud suured siis ta tuleb sealt hõlpsalt välja kuid samas ei saa teda lihtsalt atmosfääri ka lasta, sest suure pilvena kusagil hõljudes piisab väiksest sädemest, et üks kolossaalne tulevärk korraldada. Seepärast pannakse talle sealsamas tornis tuli otsa. Vahest võtab selliste "mullide" väljalaskmine mõned head aastad. Ja siis võib siberi 40-kraadises pakases kohata paarikümnehektarilisi laike, kus talvel lilled õitsevad.
Ja seda võib küll väga suureks raiskamiseks pidada, sest naftaga võrreldes ei tekita gaasi põletamine praktiliselt kahjulikke jääkaineid.

Aga mis Mini-omanikke ja üleüldse väikeste vanade autode putitajaid puudutab, siis ühe soomlasest Mini-fanaatikuga jõudsime kunagi õlleklaasi taga järeldusele, et sellised inimesed on kohe mitmes mõttes kergem koorem Maakerale. Kõigepealt muidugi suhteliselt väiksem kütusekulu, kuid väheoluline pole ka taaskasutamise aspekt. Ehk siis korra juba suure energiakuluga toodetud masinad ei rända peale mõistliku kasutusaja lõppu mitte metallipressi alla, kus sellest praktliselt sama energiakuluga (mida saadakse ikka fossiilkütuste põletamisest) jälle midagi toodetakse, vaid hoopis väiksemate kulutustega tehakse sellest jälle korralik sõiduvahend. Umbes nagu säästlik renoveerimine vanade majade puhul. Näiteks kaasaegsete autode mõistlikke eluaastaid arvestatakse juba ühekohaliste arvudega.
miniac
Postitusi: 90
Liitunud: 29 Jaan 2005, 00:17
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas miniac » 07 Okt 2006, 19:52

Üdini puhast energiat polegi võimalik saavutada, kuna energia kättesaamiseks on eelnevalt vaja energiat kulutada ja see tähendab tavaliselt keskkonna mõjutamist.
Gaas on siiski põlemisel puhtam kui bensiin-diisel ja lisaks ka taastoodetav(!), elekter otsesel tarbimisel jääke üldse ei tooda.

Kuid kuna Eestis on roheliste energiaallikate valik marginaalne, siis ainus võimalus keskkonda hoida on võimalikult vähe sõita. Ehk - tulles esialgse probleemini tagasi - sihitu ekshibitsionism linnatänavail (või maal) on mõttetu. Ega praegustele Miniomanikele etteheiteid polegi, pigem taunin Rolleriklubi "oma lõbuks" ja "rahvale lõbu pakkumise"-stiilis suhtumist.
Kasutaja avatar
usku
Postitusi: 495
Liitunud: 06 Jaan 2005, 22:05

Postitus Postitas usku » 07 Okt 2006, 23:17

elektri eelis praeguses maailmas on see, et ta hajutab saastekoormust. obinitsas pussab üks elektrijaam ja linnas jääb N kogus pussu õhku laskmata (ei taha mõeldagi, mis kvaliteediga linna õhk oleks, kui kogu tarbitav energia sellessamas linnas toodetaks). küll aga võib see suund tulevikus muutuda kuivõrd tuulegeneraatorid, päikesepaneelid ning tuumaenergia arenevad praegu 7 penikoorma saabastel. kuskil lehes just kirjutas, et selle energia, mis kogu inimkond toodab aastas, saab maakera päikeselt 6 minutiga :roll:

Lisaksin siia lõppu veel 2 mõtet:
1) ühe katalüsaatori tootmisel paisatakse õhku rohkem saasteaineid kui seesama katalüsaator oma eluea jooksul kinni pidada suudab (aga jällegi saastekoormuse ümberpaigutamine)
2) http://www.harpers.org/TheOilWeEat.html (väga huvitavate faktidega lugemine energeetika ja inimeste lolluse teemal)

ja kõige lõppu veel ka küsimus: annaksin oma toetuse roheliste erakonnale, kuid pole sellise aktsiooni reaalselt toimimisest veél kuulnud - kus seda teha?

toetuse annaksin ma ära olles ise siiski natuke skeptiline - eesti kanariigis suudetakse "roheline teema" selle erakonna tagant kindlasti varsti ära unustada ning juba mõne aasta mõõdudes ühinetakse rahvaliiduga or sth. "roheline" peab ikkagi inimeste mõtlemisest alguse saama ja eesti inimene on sellest arengutasemest veel ikka väga kaugel! Roheline tundub praegu olema see, et "ma ei viinudki oma prügi metsa alla vaid prügimäele"... natuke ahvilik, kas pole?

veelgi rohkem lugemisainet inimkonna mõttetuse teemal
http://www.rebaseonu.net/go/aafrika/

kokkuvõte:
*ära toeta aafrika lapsi
* ära toeta näljahäda leevendamist
* ära toeta aidsi leviku peatamist
* ära toeta world peace aktsiooni
:)

U. @ühiskonnakriitiline

P.S rääkides ühiskonnakriitikast: http://urgitseja.blogspot.com/
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 08 Okt 2006, 14:10

Paar rohelist poliitilist ühendust olid varem olemas, kuid liitusid Keskerakonnaga.
Aga praeguse algatusgrupi leiab leheküljelt http://roheline.erakond.ee/
miniac
Postitusi: 90
Liitunud: 29 Jaan 2005, 00:17
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas miniac » 08 Okt 2006, 18:25

Roheline Erakond näitab üles äärmiselt säästlikku käitumist, nende html-kood ja kujundus paistab olevat wikipedia.org-st kopeeritud:D

Iseenesest tundub, et sellel erakonnal on potentsiaali küllaga.
miniest
Postitusi: 545
Liitunud: 31 Juul 2004, 10:49
Asukoht: tartu
Kontakt:

Postitus Postitas miniest » 09 Okt 2006, 11:29

Muide gaasi maa-all on tunduvalt rohkem, kui naftat, kuigi jah mulle meeldiks kah loodus sääästlik olla, aga et selleks inimeseks saada peab panustama sadu isegi tuhandeid vöi miljoneid kroone, et seda saavutada, aga see asi tasub alles 40-50 aasta pärast alles ära. Muide Greenpeace tegelased on päris mõnus seltskond nii palju kui ma kuulnud olen, aga mõned asjad mille eest nad vöidelund on natuke naljakad präegast meelde ei tule kuid mingi kaladega seotud teema oli. :roll:


MA OLEN KAHE KÄÄGA SELLE POOLT, ET KESKKONDA TULEB SÄILITADA.

AGA ÜHE ASJA VASTU MA OLEN MIDA ULME- JA FANTAASIA FILMIDES NÄITADUD KUS AUTOD LENDAVAD JUBE AUTOD PEKASID IKKA MAAPEALE JÄÄMA MITTE LENDAMA :twisted: SST MULLLE MEELDIB SÖITA MITTE HÖJUDA NAGU HÖLJUKI VÖI LENNUKIGA NII, ET NEED ASJAD EI ÜHINEKS AUTODEGA KUNAGI. Äitah tähelepanu eest. 8)
Austin Mini is not just a car. She is a friend, a pet and exclusive handbag.
Kasutaja avatar
mikk
Postitusi: 629
Liitunud: 17 Juun 2004, 16:20
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mikk » 09 Okt 2006, 15:13

Eks see maast lahti laskmise idee peamiselt seal ringleb, kus uhketele autodel 50 m laiustel tänavatel enam ruumi liikumiseks ei ole, sest ümberringi on uhkeid autosid lihtsalt niiii palju.

Muuseas - teema poolitamine rollerite jutu otsast teeb esimese sõnumi sisu veidi hämaraks ...
Vasta