Puit-dekoor-liistud

Õpetused kuidas teha peedist pesumasinale trumlit!
Vasta
Janno
Postitusi: 1945
Liitunud: 15 Mai 2007, 20:25
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Puit-dekoor-liistud

Postitus Postitas Janno » 26 Veebr 2008, 11:07

Mul on need nii mõnestki kohast pragunenud. Kuidas olete neid restaureerinud? See minu meelest kuidagi Minile nii omane.Ei raatsi millegagi üle ka tõmmata. Lihvimine ja uuesti lakkimine?
Kasutaja avatar
marti85
Postitusi: 68
Liitunud: 06 Juul 2004, 16:23
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas marti85 » 27 Veebr 2008, 09:05

Kas sa pead silmas neid, mis on uksepolstri ülemises servas?

Minu autol on need ka pragunend, aga tundub, et need polegi puit vaid pigem puidu imitatsiooniga plastik (sel juhul vast mõtekam uued hankida)

Armatuuri kattev plaat on küll vineerist ja spoonitud ja lakitud, seda saab taastada.
Kasutaja avatar
Jaan
Postitusi: 165
Liitunud: 02 Juul 2007, 10:01

Postitus Postitas Jaan » 27 Veebr 2008, 11:47

Minu aparaadil on uksel ja igalpool mujal ikka päris puit ning samamoodi praguneb veic, tuleks mingi nipiga see vana lakk sealt puidu seljast maha saada ja uus peale, sest puidul endal pole häda midagi, praguline on vaid laak. Aga seda lakki on ju niii paks kiht, kui lihvida siis võib kahjustada puitu või siis lihvida mingile maale ja ülejäänd keemiaga maha saada???

Manev
Kasutaja avatar
marti85
Postitusi: 68
Liitunud: 06 Juul 2004, 16:23
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas marti85 » 27 Veebr 2008, 13:09

äkki proovida hästi ettevaatlikult kuumafööniga. (Paar korda olen niimodi mööblit taastanud lakk tuleb maha väga hästi)
siil

Postitus Postitas siil » 27 Veebr 2008, 17:22

Variante on mitmeid. Ma fööniga lakki eemaldanud pole, tavaliselt on föön robustsema töö jaoks - nt majaustelt värvieemaldamiseks.
Üks põhjalikumaid lakieemaldusvahendeid on Wenfex - sellega võtame me siin restaureerimistöökojas enamuse lakkidest maha. Nüüd eriti kangete lakkide puhul võib Wenfex alguses nõrgaks jääda, nii et vahetult peale selle peale kandmist, kata see kilega. Purgil enesel on õpetus, et värvieemaldi pärast eemaldada ja neutraliseerida veega. Vesi pole puidu puhul parim lahendus. Mina soovitan Wenfexi eemaldada saepuruga - viskad pihutäie peale ja hõõrud nt pesuharjaga maha, nii saad nii laki, kui Wenfexi maha. Vajadusel kordad protseduuri. Kui jäävad üksikud lakilaigud, siis need eemalda kaabitsa või liivapaberiga sest ainult laiguti Wenfexi kasutades jääbki sul see pind pärast laiguliseks. Vahetult peale lakieemaldust neutraliseeri pinnale jäänud Wenfex (denatureeritud ) piiritusega - see aurustub kiiresti, ning ei hakka puitu paisutama ja seda liimist lahti lööma.
Variant on ka enamus kaabitsaga maha tõmmata ja siis lihvida. Enne viimast lihvi soovitan spooni kergelt niisutada - paisumisega tõusevad lahtised pinnuotsad üles ja seejärel nt 240se liivapaberiga lihvides jääb eriti sile pind.
On ka variant lakk eemaldamata jätta - sel juhul täidad praod puidupahtliga (arvesta, et kuivamisel tõmbab pahtel kokku, st täida pragu "kuhjaga"), lihvid ülejäägi maha, karestad kogu lakipinna nt 400se liivapaberiga, ning lakid kõik üle.
Ning kõige lihtsam variant - täidad praod toonvahaga. Kõik :)
Kui keegi arvab, et lihtsalt lakitud pind ei jää küllalt vinge, siis tuleb poleerida. Selleks tuleks nüüd juba järgmine pikem õpetus kirjutada ;)
siil

Postitus Postitas siil » 28 Veebr 2008, 08:24

Lakkimise puhuks igaks juhuks hoiatus - kui kavatsed vana laki uuega üle tõmmata, siis veendu eelnevalt, et need lakid omavahel negatiivselt reageerima (mullitama vms) ei hakka. Proovi näiteks kuskil vähemnähtaval kohal korra pintsliotsaga.
Kasutaja avatar
marti85
Postitusi: 68
Liitunud: 06 Juul 2004, 16:23
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas marti85 » 28 Veebr 2008, 08:40

kuna mul ka tegelikult sarnane mure, siis ei hakka uut teemat tegama ja kasutan juhust: Nimelt kunagi varstati mu minist makk, ja selle käigus raadio sahtlit väja rebides tõmmati ka lahti/ katki armatuuri kattev spooni kiht (risti kiudu) tükk ise lipendab seal küljes (st on alles).

Kas seda on võimalik kuidagi taastada, või aitab ainult uus spoon?

Kas sa siil tegeldki selliste töödega? Äkki saavad abivajajad kui ise ei julge asja näppida oma detailidega sinu jutule tulla?
siil

Postitus Postitas siil » 28 Veebr 2008, 11:58

Alati saab restaureerida. Põhiline asi - ärge jumala eest kohe käega lööge ja tükke minema visake. Kehtib kõigi puitdetailide (nii mööbel kui muu) puhul.
Ja minu jutule võib vabalt tulla.
Paldiski mnt 221 on töökoja asukoht - Harku järve kõrval üle Paldiski mnt on busside ja trollide parkimisplats (hard to miss ;) ), selle keskel kahekorruseline punasest tellisest maja.
Tasub ette helistada, ma ei pruugi iga tööpäev kohal olla ja samas võin nädalavahetusel kohal olla. 8)
Janno
Postitusi: 1945
Liitunud: 15 Mai 2007, 20:25
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Janno » 28 Veebr 2008, 22:30

Mul nüüd liistud ja armatuur pagasnikus.Eks püüan siis mingi päev Sulle pihta saada.Viskame koos pilgu peale :wink: Siis juba vaatab edasi et kus mis ja kes.
Vasta